Zielona karta do motocykla – czym jest, ile kosztuje i do jakich krajów jest niezbędna? [KOMPENDIUM WIEDZY]

Musisz o niej wiedzieć, jeśli planujesz daleki wyjazd

W skrócie
  • System Zielonej Karty działa od od 1 stycznia 1953 roku
  • 1 lipca 2021 roku pojawił się jednak nowy wzór - karta nie jest już koloru zielonego, a biało-czarnego
  • W jakich krajach jest niezbędna i ile kosztuje jej wyrobienie?

Podróżowanie w Europie stało się już banalnie proste i praktycznie do każdego kraju możemy pojechać bez większego przygotowania. Wystarczy tylko zabrać ze sobą podstawowe dokumenty, kartę bankową i dobry humor, aby bez przeszkód przemierzać najpiękniejsze trasy na Starym Kontynencie. Nieco trudniej jednak robi się, gdy planujemy pojechać jeszcze dalej.

Podczas jakiegokolwiek wyjazdu należy przede wszystkim skupić się na niezbędnych dokumentach, które należy mieć ze sobą, aby bez problemów przekraczać kolejne granice, ale koniecznie należy zadbać także o dobre ubezpieczenie zarówno swojego zdrowia, jak i motocykla. Wielu z was z pewnością dokupuje dodatkowy pakiet chroniący przez następstwem wypadków za granicą lub wybiera jeszcze lepszy wariant gwarantujący holowanie do Polski waszego motocykla. I słusznie.

Niewiele jednak osób wie, że przed zaplanowaniem swojej trasy należy jeszcze sprawdzić czy kraje, przez które zamierzamy przejeżdżać nie wymagają od nas posiadania Zielonej Karty. Słyszeliście o niej? Jeśli nie to już spieszę ze wszystkimi wyjaśnieniami.

Najważniejsze informacje:

  1. Zielona Karta, a tak właściwie Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy to dokument, który potwierdza, że pojazd ma ważne ubezpieczenie OC w kraju rejestracji.
  2. Zieloną Kartę w zdecydowanej większości możemy wyrobić bez dodatkowych opłat w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym nasz motocykl jest ubezpieczony.
  3. Polskie ubezpieczenie OC jest honorowane w 27 krajach Unii Europejskiej, ale także w 15 innych. Jakie państwa wymagają posiadania Zielonej Karty?

Zielona Karta – a co to tak właściwie jest?

Dokładnie tak brzmi potoczna nazwa Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczeniowego, który jest dowodem, że jej posiadacz objęty jest komunikacyjnym ubezpieczeniem OC zgodnie z prawem ubezpieczeniowym obowiązującym w kraju odwiedzanym, ale należącym również do Systemu Zielonej Karty. Jego nazwa niejako wzięła się od kolorystyki tego dokumentu, który jest koloru zielonego.

System Zielonej Karty, który funkcjonuje od 1 stycznia 1953 roku, ma na celu zapewnienie otrzymania odszkodowania przez poszkodowanych za granicą oraz zniesienie konieczności wykupowania polisy OC pojazdu w każdym z odwiedzanych państw. Warto dodać, że do 1 lipca 2021 roku Zielona Karta była wytwarzana wyłącznie na papierze o zielonym kolorze. Po tej dacie na polskim rynku ubezpieczeniowym wprowadzono nowy format dokumentu, który jest biało-czarny. Karty wydrukowane na zielonym papierze były akceptowane do 30 grudnia 2022 roku. Obecnie ważny jest jedynie w wersji biało-czarnej. Dokument Zielonej Karty składa się z dwóch części – w przypadku wypadku lub kolizji dolną część należy odłączyć i przekazać drugiej stronie uczestniczącej w zdarzeniu drogowym.

W jakich krajach należy mieć Zieloną Kartę?

Warto jest zatem przed każdą podróżą do krajów nieco bardziej egzotycznych sprawdzić dokładnie, czy władze danego państwa nie wymagają od nas posiadania Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczeniowego. Idealnym przykładem niech będą dla was Bałkany, czyli kierunek w Polsce bardzo popularny i często wybierany przez motocyklistów za sprawą odmiennej kultury, fantastycznych dróg i genialnego jedzenia. Zapewne zachęceni najróżniejszymi filmami i relacjami z podróży zapragniecie również odwiedzić Kosowo, które jest jedynym krajem w Europie, który nie honoruje Zielonej Karty i należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie na granicy.

 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

 

Posiadanie Zielonej Karty jest niezbędne, jeśli wasza podróż motocyklowa odbywa się lub wiedzie przez:

  • Albanię,
  • Azerbejdżan,
  • Iran,
  • Izrael,
  • Macedonię Północną,
  • Maroko,
  • Mołdawię,
  • Tunezję,
  • Turcję,
  • Ukrainę.

Jak wyrobić Zieloną Kartę i ile to kosztuje?

W przypadku wielu towarzystw ubezpieczeniowych już w momencie zakupu ubezpieczenia OC można ją otrzymać bezpłatnie, jednakże jest również wiele firm, które wydają je za dodatkową opłatą. Warto jest również dokładnie sprawdzić czy wasz ubezpieczyciel obejmuje wszystkie kraje, w których Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy jest wymagany, dlatego najlepiej jest zgłosić się do waszego agenta i dokładnie dopytać informując go również o planowanej trasie przejazdu.

W poniższej tabeli znajdziecie najbardziej popularne towarzystwa ubezpieczeniowe oraz informacje odnośnie kosztu wyrobienia Zielonej Karty:

Towarzystwo ubezpieczeniowe: Cena:
Accredited Europe Płatna dodatkowo 50 zł
Allianz Dodatkowa składka w wysokości 19 zł.
Balcia Płatna dodatkowo 25 zł
Benefia W cenie ubezpieczenia OC.
Beesefe W cenie ubezpieczenia OC.
Compensa Gratis do ubezpieczenia OC.
Ergo Hestia Dodatkowa składka w wysokości około 25-30 zł.
Euroins W cenie ubezpieczenia OC
Generali Gratis do ubezpieczenia OC.
HDI Wyrobienie Zielonej Karty jest bezpłatne.
Link4 Darmowa do ubezpieczenia OC lub AC pojazdu.
mtu24 Brak w ofercie.
Proama W cenie ubezpieczenia OC.
PZU W cenie ubezpieczenia OC.
Trasti W cenie ubezpieczenia OC.
TUZ Ubezpieczenia Dodatkowa opłata ustalana indywidualnie z klientem.
Uniqa W cenie ubezpieczenia OC.
You Can Drive Brak w ofercie.
Warta Wysokość składki uzależniona od: miejsca docelowego, pojemności i czasu podróży.
Wefox Płatna dodatkowo 100 zł
Wiener Obowiązuje dodatkowa składka w wysokości około 20 zł.

W których krajach nie musimy posiadać Zielonej Karty?

Doskonale jednak wiecie, że nie każdy wyjazd za granicę oznacza konieczność wyrobienia i posiadania Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczeniowego, gdyż polskie ubezpiecznie OC jest honorowane na terenie 27 krajach członkowskich Unii Europejskiej, ale również w:

  • Andorze,
  • Bośni i Hercegowinie,
  • Czarnogórze,
  • Gibraltarze,
  • Islandii,
  • Liechtensteinie,
  • Monako,
  • Norwegii,
  • San Marino,
  • Serbii,
  • Szwajcarii,
  • Wielka Brytanii,
  • Wyspie Man,
  • Wyspach Normandzkich,
  • Wyspach Owczych.

Przeczytaj również:

Polski paszport niezwykle silny – wysokie miejsce w rankingu Henley Passport Index 2024

Jakie konsekwencje grożą za brak Zielonej Karty?

Wszystkie kary, które wiążą się z jakimkolwiek brakiem wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia są dosyć surowe i podobnie jest w tym przypadku. Jeżeli jednak za słabo przygotowaliście się do waszego wyjazdu i na granicy okaże się, że nie posiadacie Zielonej Karty to nie oznacza to oczywiście zakończenia waszego wyjazdu i powrotu do domu, gdyż nadal na każdym kolejnym przejściu granicznym możecie dokupić ubezpieczenie graniczne, które pozwoli wam na dalszą jazdę. Jeżeli jednak go nie wykupicie lub nie będziecie posiadali wyrobionej Zielonej Karty to najgorszym możliwym scenariuszem jest wypadek, w którym zostaniecie uznani za sprawcę. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania, a dodatkowo wszystkie koszty związane z leczeniem czy uszkodzonymi pojazdami będziecie zmuszeni pokryć z własnej kieszeni.

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button